Dlaczego Chiny? - Chińskie jedzenie

 

Codzienne posiłki są bardzo ważne dla Chińczyków. Dużą rolę odgrywa przy posiłkach tradycyjne chińskie podejście do kompleksowości rzeczy. Potrawy kuchni chińskiej powinny pod względem aromatu, wyglądu oraz smaku być bliskie doskonałości oraz powinny pięć łączyć pięć istniejących smaków: słodki, gorzki, słony, ostry, słony, w harmoniczną całość. Wiele składników kuchni chińskiej są wybierane pod kątem medycyny tradycyjnej i są używane tylko przy przygotowywania posiłku a nie znajdują się bezpośrednio w nim.

 

chińskie przyprawy

 

Chińczycy uwielbiają świeżo przygotowane jedzenie, jedzą też często poza domem. Należy zaznaczyć, że jedzenie jest tam niedrogie. Zazwyczaj zamawia się więcej niż jedno danie na osobę. Jedzenie stoi na środku stołu a każdy uczestniczący w posiłku otrzymuje talerz i może się dowolnie częstować. Nie ma żadnych konkretnych zasad przy spożywaniu posiłku z przyjaciółmi. Ważne jest aby wszyscy byli zadowoleni.

 

typowe chińskie jedzenie

 

Przy oficjalnych okazjach należy trzymać pewnych zasad podczas spożywania posiłku. Zasady te są dosyć podobne do zachodnich, pomijając zrytualizowanego porządku dotyczącego zajmowania miejsc przy stole. Nie martw się jednak niczym. Jako obcokrajowiec zostaniesz na pewno doprowadzony do Twojego miejsca. W Chinach uchodzi za grzeczność dolewania napojów osobie siedzącej w pobliżu oraz nakładać jej jedzenie na talerz. Im częściej to robisz, tym bardziej jesteś szanowany. Jeżeli na Twoim talerzu wyląduje coś czego nie lubisz, udaj, że próbujesz kawałek a resztę zostaw. Takie zachowanie sygnalizuje gospodarzowi, że nie chcesz dokładki. Przy oficjalnych okazjach nie powinieneś też na początku najadać się do syta, gdyż na stole pojawia się wiele dań.

 

Różnorodność chińskich kuchni regionalnych

 

Ze względu na różne strefy klimatyczne występujące w Chianch, które charakteryzują się występowaniem rozmaitych przypraw o ziół, można spotkać nawet do 500 wariacji jednego dania. Tubylcy są zazwyczaj bardzo dumni ze swojej kuchni regionalnej i starają się przekonć każdego obcokrajowca jej wyjątkowości. Nie należy obawiać się jednak niezwykle egzotycznych potraw, niezależnie od tego so się słyszy i czyta. Na pewno można spotkać dania, z którymi  przeciętny Europejczyk się na codzień nie styka, jednak normalnie kuchnia chińska nie odbiega aż tak drastycznie od europejskiej.

Chińskie kuchnie regionalne powstały pod wpływem Klimatu oraz wpływu innych kultur. Typowe składniki kuchni północno-wschodniej nie różnią się znacząco od europejskich ze względu na podobny klimat. Rozróżnić kuchnie regionalne jest częściowo trudno, tym bardziej, że całych Chinach spotyka się kuchnie z różnych regionów. Z grubsza można jednak dokonać następującego podziału:

 

 • Kuchnia Dongbei:

Jest to kuchnia północno- wschodnia, nazywana także pekińską. Głównymi składnikami są przenica, kapusta, wieprzowina oraz cielęcina. Szczególnie popularne są dania makaronowe oraz znana na całym świecie kaczka po pekińsku, którą je się zawinętą w małe naleśniki. Kuchnia Dongbei jest w porównaniu z innymi dosyć słona oraz mało ostra.

 

 • Kuchnia Fujian:

Są to dania regionu Shanghai oraz Huangzhou. Kariny te rozciągają się wzdłóż wybrzeża i charakteryzujeą się dużą ilością rzek.W tamtejszej kuchni dużą rolę odgrywają owoce morza. Tamtejsi mieszkańcy kładą duże znaczenie na apetyczną i kolorową prezentację jedzenia. Typowym smakiem jest słodki lub słodko-kwaśny.

 

 • Kuchnia Kantońska:

Współczesny chiński żart mówi, że mieszkańcy Kantonu ( Guangzhou ) jedzą wszystko z nieba, ziemi oraz wody z wyjątkiem samolotów, czołgów oraz łodzi podwodnych. Żadna inna kuchnia regionalna Chin nie takiego bogactwa składników w żadnym innym regionie nie ma też tak dobrej dostępności do wielu składników. Dominujące smaki to ostry oraz lekko słodki. 

 

 • Kuchnia Sichuan-Hunan-Yunnan

Jest to południowo-zachodnia kuchnia chińska. Najpopularniejszym daniem jest tu ognisty kociołek, w którym duszone są wszelki możliwe składniki. Tak jak wzkazuje nawza potrawy, w kuchni wspomnianego regionu dominuje smak ostry. Bardzo lubiane są tu mocno doprawione warzywa.

 

 • Inne kuchnie regionalne:

Obok wspomnianch głównych rodzajów kuchni, odkryć można w rejonach przygranicznych oraz tam, gdzie żyją mniejszości kulturowe mnóstwo innych trendów w przygotowywaniu posiłków. Najpopularniejszymi są: kuchnia tybetańska, czy też mongolska. Jeżeli nie znajdziesz możliwości wybrania się we wszystkie wymienione regiony, znajdziesz na pewno w każdym większym mieście pasującą restaurację.

 

Jak zachować się przy stole?

 • Przed wyjazdem do Chin poćwicz jedzenie pałeczkami. Umiejtętność ta na pewno zostanie doceniona.
 • Nałóż od czasu do czasu jedzenie osobie siedzącejobok Ciebie.
 • Zanim zaczniesz spożywać alkohol pamiętaj, że pierwszy toastwznosi się wspólnie z innymi uczestnikami posiłku.
 • Podczas toastu najlepiej opróżnić całą szklankę na raz , po czym powiedzieć „gan bei” ( sucha szklanka ).
 • Jeżeli czegoś nie chcesz jeść, najlepej poinformuj o tym innych przy zamawianiu.
 • Jeżeli nie masz ochoty pić wina ryżowego, daj znać zanim ktoś Ci go naleje. Nie będzie niegrzecznym, jeżeli zamówisz piwo lub zrezygnujesz z alkoholu.
 • Nie wstydź się mówić po chińsku. Za każde słowo powiedziane po chińsku, chińczycy będą Cię kochać.
 • Jeżeli chcesz zapłacić podczas wspólnego wyjścia, zrób to dyskretnie. Powiedz przy stole, że idzesz do toalety a zamiast tego idź zapłać.
 • W Chinach najważniejsza przy jedzeniu jest przyjemna atmosfera. Nie trzeba koniecznie siedzieć. Nie jest też zabronione odkładać kości na talerz. To samo odnosi się do głośnego jedzenia.
 • Pomimo regionalnie częściowo różniącycj się od siebie porządku siedzenia przy stole, jest jedna niezmienna reguła: gość siedzi naprzeciwko drzwi. Grzecznym jest zaproponowć to miejsce najstarszemu członkowi rodziny lub szefowi, jednak najczęściej miejce do zostanie pozostawione Tobie.

 

 

chińskie przekąski

 

Chińskie danie z makaronem