Dlaczego Chiny? - Kariera

 

Wyjazd do Chin oraz nauka tamtejszego języka mogą otworzyć Ci drzwi do kariery zawodowej. Dlaczego? Bardzo proste: ogromny wzrost gospodarczy Chin oraz bardzo nieliczna konkurencja dla Europejczyków.

 

Język chiński – język ojczysty dla milionów, zjawisko egzotyczne dla obcokrajowców

Język chiński jest językiem ojczystym dla 982 milionów ludzi, przy 1,1 miliarda ludzi posługujących się nim. Większość ludzi znających język chiński żyje na terenie Republiki Chińskiej. Biorąc pod uwagę, że Chiny określa się jako „warsztat świata” oraz że są gospodarczym numerem dwa na świecie, jest zrozumiałym jak duże zapotrzebowanie jest na obcokrajowców, którzy znają ten język. Dla porównania: język angielski jest językiem ojczystym dla 375 milionów ludzi, przy 1,5 miliarda ludzi go znających. Uwidacznia to, jak duża jest konkurencja wśród ludzi, którzy znają angielski. W prawie wszystkich krajach właśnie angielski  jest językiem, którego dzieci uczą się od najmłodszych lat. Nawet niemiecki, którym 105 milionów ludzi posługuje się jako językiem ojczystym a zna go w sumie 185 milionów ludzi, nie jest już argumentem gwarantującym dobrą pracę.  

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej

Przyglądając się bezrobociu pośród młodych Europejczyków, staje się oczywiste jak niejasną przyszłość przed sobą mają ludzie kończący studia. Najlepsza sytuacja jest w Niemczech - około 7,7% młodych ludzi jest bez pracy. Natomiast w krajach z wysoką liczbą ludności sytuacja wygląda dużo gorzej: Hiszpania – 56,6% bezrobotnch młodych ludzi, Włochy – 40,4%, Polska – 26,3%. Unia Europejska dała swoim obywatelom wolny wybór miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy. Logiczne więc jest, że wielu wykwalifikowanych ludzi z różnych krajów migruje w obrębie Europy, a co się z tym wiąże, konkurencja na europejskim rynku pracy wzrasta.

 

Mocne międzynarodowe powiązania Chin

Ogólnie znany jest fakt, że Chiny są na dzień dzisiejszy największym eksporterem świata.W 2012 roku kraj ten eksportował towar o warości 2 bilionów dolarów, sprowadzając jednocześnie towar o wartości 1,8 biliona dolarów. Świadczy to o wręcz ogromnym gospodarczym powiązaniu tego kraju z innymi państwami. Oczywistym jest więc fakt, że ktoś, kto potrafi odnaleźć się w chińskim kręgu kulturowym a do tego umie posługiwać się językiem tego kraju, ma spore szanse na odniesienie w przyszłości sukcesu zawodowego.