O Chinach - Krajobraz

 

Krajobrazy Chin są bardzo wszechstronne zapierające dech w piersiach. Jest to oczywiste, biorąc pod uwagę, że powierzchnia Chin jest czwartą pod względem wielkości na świecie oraz obejmuje 18 stref klimatycznych. W Chinach powstała nawet specjalna forma sztuki – Shanshui, która zajmuje się uwiecznianiem tych niepowtarzalnych obrazów. Najniżej położonym punktem Chin jest kotlina Turfańska – 154m.p.p.m., natomiast najwyższym punktem jest położony przy granicy z Nepalem Mount Everest mierzący 8.848m. Przez Chiny przepływa także wiele ogromnych rzek, z których najdłuższa to Yangcy o długości 6.380m. To właśnie nietypowe sądziedztwo gór i rzek, którego nie spotyka się w innych krajach, było inspiracją dla sztuki Shashui i jej nazwy.

 

Wyżyna Tybetańska

 

Wyżyna Tybetańska z przeciętną wysokością 4.500m.n.p.m nazywana jest dachem świata. Otoczona jest ona Himalajami a także szczytami: Kunlun Shan i Qilian Shan. Roślinność na Wyżynie Tybetańskiej jest skromna, mimo to tereny te zamieszkują między innymi jaki czy niedźwiedź himalajski. Tereny te usiane są lodowcami, oraz jeziorami, otoczone górami. Od czasów rządów mongolskich panuje w Tybecie religia zwana lamaizmem, który jest odłamem buddyzmu. W Tybecie znajduje się wiele klasztorów, charakteryzująych się głębokim uduchowieniem. Kuchnia tybetańska słynna jest z potraw mięsnych oraz produktów mlecznych.

 

Hainan

 

Hainan jest nazwą prowincji położonej na południu Chin, w skład której wchodzi ok. 200 wysp i wysepek. Główna wyspa nosi również nazwę Hainan i jest określana mianem „chińskich Hawajów”. W Hainan panuje klimat tropikalny. Temperatury nawet w zimie nie spadają poniżej 16°C. Główna wyspa pokryta jest w 60% dżunglą, ojczyzną  gołyszka hajnańskiego, oraz ciągnącymi się przez wiele kilometrów biało- piaszczystymi plażami. Prowincja Hainan jest jednym z ulubionych celów urlopowych Chin. Szczególnie popularny jest ogród botaniczny oraz Nanshan Park, w którym znajduje się statua buddy mierząca 108 metrów.

 

Taklamakan

 

Taklamakan pokrywa 2/3 powierzchni chińskiej prowincji Xinjiang, z której wywodzą się lud turecki zwany Ujgurami. Taklamakan jest drugą największą pustynią na świecie o dosłownie jej nazwa oznacza „miejsce bez powrotu”. Tamtejsze wydmy, ciągnące się przez wiele kilometrów, osiągają nawet do 100m wysokości, co przy silnym wietrze powoduje, że przez pustynie przechodzą potężne burze piaskowe. Wokół pustyni, na północy i poludniu przebiegał legendarny jdewabny szlak. Mimo niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą Taklamakan, dużą popularnością cieszą sią wyprawy na nią, które odbywają się w towarzystwie Ujgurów oraz kameli.

 

Heilongjiang

 

Heilongjiang ( rzeka czarnego smoka ) jest najpopularniejszą prowincją na północnym-wschodzie Chin i nazwana jest na cześć rzeki, która stanowi granicę prowincji na północy. Rzeka ta na zachodzie znana jest pod swoją rosyjską nazwą Amur. Prowincja Heilongjiang jest ojczyzną tygrysa amurskiego, łososia oraz jesiotra. Szczególnie popularny jest Park Narodowy Wudalianchi, który powstał przez aktywność wulkaniczną i swą dzisiejszą postać zawdzięcza dwunastu gwałtownym wybuchom w latach 1719 – 1721. Do krajobrazu prowincji zalicza się tez pięć przepięknych polączonych ze sobą jezior, które nadają krainie tej wyjątkowego, tajemniczego charakteru. Harbin, stolica Heilongjiang znajdowała się przez długi czas pod rosyjską kontrolą. W mieście tym znajduje się duża liczba historycznych budowli,jednak dzisiaj znane jest ono przede wszystkim z Międzynarodowego Festiwalu śniegu i Lodu, podczas którego tysiące artystów tworzą lodowe miasto.

 

Huangshan

 

Huangshan, żółte góry, są najpiękniejszymi górami Chin i znajdują się na liście światowego dziedzictwa Unseco. Chiny mogą poszczycić się bogatym krajobrazem górzystym, jednak to właśnie żółte góry leżące w prowincji Anhui wprawiają odwiedzających niesamowity zachwyt. Zbocza tego pasma górskiego pokryte są tysiącami prasatrych sosen, w których cieniu żyje ponad 500 gatunków zwierząt. Znajdują się tam też gorące źródła. Z tego regionu pochodzi także wiele gatunków herbat. W Chinach mówi się, że kto raz zobaczył Huangshan, ten nie chce oglądać żadnych innych. Może dlatego góry te są bardzo częstym motywem w chińskim malarstwie. Twórcy filmu Avatar torząc jego kulisy wzorowali się również na Huangshan.

 

Guilin

 

Guilin jest miastem nieprzeciętnej urodzie z najciekawszym w Chinach pejzażem rzecznym, licznymi podziemnymi jeziorami oraz jaskiniami, z których najciekawszą jest zapewne Jaskinia Trzcinowego Fletu z tysiącami stalagmitów oraz stalaktytów. Niezmiernie  ciekawą scenerię tworzą także niewątpliwie rozległe tarasy ryżowe mniejszości oraz Pagody Słońca i Księżyca w jezioże Shanhu. Cechą szczególną regionu wokól miasta Guilin jest także ciekawa forma łowienia ryb za pomocą kormoranów, którym zawiązuje się dzioby aby nie połknęły złowionych ryb.

 

Jiuzhaigou

 

Park Narodowy Jiuzhaigou w górach Minshan w prowincji Seczuan znajduje się podobnie jak żółte Góry na liście liście światowego dziedzictwa Unseco. Nigdzie indziej na świecie nie istnieje tak urozmaicony krajobraz wodny. Na 72.000 hektarów podziwiać można rozmaite wodospoady, jeziora górskie, kaskady oraz rzeki położone na różnych wysokościach. Najpopularniejszy jest wodospad Nuorilang oraz Jezioro Pięciu Kwiatów. Jiuzhaigou porośnięty jest w dużej części lasami mieszanymi. Tu znajduje się ojczyzna Pandy.

 

Zapora Trzech Przełomów

 

Zapora Trzech Przełomów  zdobyła sławę przede wszystkim z powodukontrowersji wokół tej budowli oraz negatywnych konsekwencjach jej budowy na otoczenie. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, skąd wzięła się nazwa tego objektu. Chodzi mianowicie o Trzy Przełomy Rzeki Yangcy, niezwykły zespół krajobrazowy, jaki roziąga się wzdłóż biegu Yangcy.Trzy spektakularne wąwozy Qutang Xia, Wu Xia oraz Xiling Xia, oddzielone dolinami Daning He i Xiangxi, rozciągają się na długości 190 km. Pionowe ściany wznoszą się na wysokość nawet 100 m. Ponad rzekę. Z powodu niedostępności wielu części tego regionu, zaobserwować można często wśród gęstych tamtejszych lasów rozmaite gatunki ptaków a także małpy oraz dzikie koty.