O Chinach - Ogólnie

 

W tym oraz w kolejnych punktach znajdziesz przegląd ważnych apsektów dotyczących Chin oraz parę informacji, które należą do wiedzy ogólnej i przygotują Cię do przyszłego pobytu jako au-pair. Chińczycy są zachwyceni osobami, które wykazują szczere zainteresowanie ich kulturą. Polecamy zaglądnąć do punktu „linki&pliki”, gdzie znajdziesz kilka odnośników do ciekawych stron internetowych o Chinach.

Chiny mają udokumentowaną historię sięgającą 5.000 lat wstecz, zaliczają się więc do jednej z najstarszych kultur na świecie.Rekordowa ilość mieszkańców - 1,34 mld - sprawia, że Chiny są najbardziej zaludnionym krajem świata. Język chiński, który dla 982 mln mieszkańców jest językiem ojczystym, jest jednocześnie najczęściej używanym językiem ojczystym na ziemi. Zbudowane przed 600 latami zakazane Miasto w Pekinie jest największym kompleksem pałacowym na świecie. Największe miasto świata znajduje się również w Chinach, jest to położone na południowym zachodzie miasto Chongqing, posiadające 30,8 milionów mieszkańców. Szanghaj, drugie pod wględem wielkości miasto świata, posiada największy port na ziemi. 10 z 20 najwyższych budynków na ziemi znajdują się również w Chinach.

Jednak Chiny są czymś więcej niż tylko zgrupowaniem abstrakcyjnych wielkości. Chiny są przede wszystkim krajem, który w ciągu jednej generacji dokonał skoku ze średniowiecza do nowoczesności. Ten ogromny rozwój przyczynił się do tego, że Chiny są bardzo otwarte na zmiany i nowości. Obecnie Chiny są drugą na świecie potęgą gospodarczą na świecie. Inną stroną Chin są ich przepiękne krajobrazy oraz bogata natura. W chłodnej północno-wschodniej części kraju znajduje się ojczyzna tygrysa amurskiego, zwanego też syberyjskim, z kolei w ciepłej poludniowo-zachodniej części kraju spotkać można żyjące wolno małpy oraz pandy. 8% mieszkańców Chin stanowią mniejszości etniczne, które wzbogacają chińską kuturę indywidualnymi akcentami.

Chiny fascynują świat już od bradzo dawna. Zarówno papier, porcelana, jak i jedwab zostały  wynalezione w Chinach i są od stuleci porządanym towarem, podobnie jak owoce oraz kwiaty z południowo-zachodniej części kraju, które odmieniły w 19. Stuleciu wizerunek europejskich ogrodów. Również w dzisiejszych czasach Chiny  mają duży wpływ na europejskie trendy. Stale rośnie liczba zwolenników chińskiej kuchni, medycyny, a także filozofii.

Chiny są krajem, który zbliżając się do kultury zachodu zachwł jednocześnie niezależność i indywidualność. Najpóźniej od momentu, kiedy Marco Polo odwiedził ten kraj wiadome jest, że podróż tam opłaca się.