O Chinach - życie miejskie

 

Jakie jest zycie w chinskich miastach? Na to pytanie jest bardzo wiele odpowiedzi. Chinski klimat, ukasztaltowanie terenu, historia sprawiaja, ze zycie w poszczegolnych miastach bardzo rozni sie od siebie. Chinskie metropolie maja jednak takze pewne cechy wspolne, takie jak pogon za nowoczesnoscia, ktorej tylko nielicznymi oznakami sa liczne wiezowce, charakterystyczna architektura, nowoczesna infrastruktura. Ogromna czesc zycia miejskiego toczy sie w miejscach publicznych. Ludzie, czesto sobie obcy, spotykaja sie o konkretnych umowionych godzinach aby razem tanczyc oraz uprawiac sport. W wiekszosci miast jest mnostwo parkow, zielonych skwerow, oraz miejsc specjalnie do tego stworzonych aby spedzac w nich milo wolny czas. Nalezy dodac, ze zycie poza scianami wlasnego mieszkania jest finansowo niezwykle przystepne. Wyjscie na kolacje do restauracji nie jest w Chinach zadnym luksusem, lecz codziennoscia, ktora mozna okreslic jako super okazje w porownani z cenami zachodnimi. Przemieszczanie sie publicznymi srodkami lokomocji jest takze bardzo tanie, podobnie jak rozamite uslugi, ktorych jakosc absolutnie nie odbiega od tej w krajach europejskich, obojetnie czy chodzi o naprawe butow, pranie, mycie auta, czy uszycie ubrania. Chinskie metropolie posiadaja zazwyczaj wiecej niz jedno centrum, a w kazdym z nich jest mnostwo mozliwosci aby ciekawie spedzic czas. Ponizej znajdziesz krotkie opisy niektorych znanych chinskich miast.

 

Pekin

 

Pekin jest, z krotkimi przerwami, stolica Chin juz od czasu rzadow dynastii Yuan. Tak dlugie polityczne znaczenie tego miasta sprawilo, ze uchodzi ono za kolebke kultury chinskiej. W miescie tym zyje okolo 21 Milionow ludzi. Obok poteznych kompleksow palacowych, Swiatyni Nieba, znajduje sie w Pekinie niezliczona ilosc konfucjanskich, buddyjskich oraz taoistycznych swiatyni. Chinski Mur oraz wprawiajace w zdumienie grobowce cesarzy Ming sa polozone takze niedaleko Pekinu. Godny podziwu jest kontrast, ktory tworza te historyczne monumenty w stosunku do nowoczesnej architektury wspolczesnych budowli, takich jak budynek CCV, Water Cube, czy Ptasie Gniazdo – stadion Letnich Igrzysk Olimpojskich w 2008 roku. Oprocz tego Pekin znany jest z bardzo aktywnego zycia nocnego oraz z faktu, ze znajduje sie tam mekka sztuki awantgardowej.

 

Chingqing

 

Miasto to leży na południowym-zachodzie Chin na styku rzek Yangcy i Jialing. Posiada ono 30,8 mln mieszkańców i jest największym miastem na świecie. Po upadku Najings w drugiej chińsko – japońskiej wojnie Chingqing było w latach 1938 – 1945 tymczasową stolicą Chińskiej Republiki. Chongqing.jest nie bez powodu nazywane „miastem gór“. Jest ono bowiem otoczone i poprzecinane górami, co sprawia, że w mieście tym jest wiele mostów i wiaduktów. Bardzo ceniony jest łagodny klimat Chongqing, który nawet w miesiącach zimowych pozwala na uprawę warzyw. Szczególnie popularnymi budowlami jest położony niedaleko od miasta buddyjski kompleks skalny Dazu, przedstawiający około 50.000 wykutych w skale postaci. Ogromne wrażenie robi też tamtejszy park przyrody.

 

Szanghaj

 

Położony w delcie Yangcy Szanghaj jest obok Guangzhou najbardziej „zachodnim” miastem Chin. Jest to drugie największe na świecie miasto z 23mln mieszkańców. Od początku XIX. wieku Szanghaj jest gospodarczym centrum Chin. W 1841r. wskutek wojny opiumowej Szanghaj został kolonią brytyjską. którego to faktu ślady widać do dzisiaj.Najwyższy budynek Szanghaju o wysokości 632m jest jednocześnie drugim najwyższym budynkiem na świecie. Podobnie jak Pekin, Szanghaj skupia artystów orazjest bardzo znany z życia nocnego.

 

Xi’an

 

Xi’an  liczy sobie 3.100 lat i jest jednym z najstarszych miast świata. Żadne z innych chińskich miast nie było tak długo stolicą Chin jak właśnie Xi’an. Miasto to położone jest w środkowch Chinach. Podczas rządów dynastii Tang  (618-907 ) było ono największym miaste świata liczącym ponad milion mieszkańców, dzisiaj Xi’an zamieszkuje 8 milionów ludzi. Pomimo iż jest to niezwykle nowoczesne miasto, jest ono znane  przede wszystkim ze względu na historię. W jego pobliżu znaleźć można grobowce przedchrześcijańskich chińskich dynastii a także grobowiec pierwszego cesarza Chin, który strzeżony jest przez armię terakotową.

 

Guangzhou

 

Guangzhou położone jest na poludniu Chin w delcie Rzeki Perłowej, 120km od Hongkongu i na zachodzie znane bardziej pod nazwą Kanton. Guangzhou jest stolicą najbardziej zaludnionej prowincji Guangdong i liczy około 12 mln mieszkańców. Przed klęską Qing w pierwszej wojnie opiumowej ( 1841 ) Guangzhou było jedynym portem chińskim dostępnym dla państw zachodnich. Z tego powodu określane jest ono jako najbardziej „zachodnie” obok Szanghaju, miasto Chin.

 

Wuhan

 

Wuhan jest stolicą prowincji Hubei i posiada około 10mln mieszkańców. Zostało ono wybudowane około 3.000 lat temu i zalicza się do najstarszych miast świata. W Wuhan podziwiać można wiele świątyni oraz innych historycznych budowli, między innymi znaną Wieżę żółtego żurawia, która została zbudowana w 220r.  Siedem mostów rozciągających się nad rzeką Yangcy uchodzą za mistrzostwo. Szczególnie znana w Wuhan jest ulica rozpusty. Wuhan Happy Valley jest jednym z największych parków rozrywki w Chinach z rollercoasterem oferującym 67metrów spadku.

 

Hong Kong

 

Hong Kong jest obok Macao, Specjalnym Regionem Administracyjnym i był w latach 1842 – 1997 brytyjską kolonią. Położony jedt on na południu Chin przy ujściu Rzeki Perłowej, liczy 7 mln mieszkańców. Poniważ rewolucja kulturalna ominęła to miasto, można zaobserwować w nim wiele starochińskich zwyczajów , które widoczne są w życiu codziennym. Hong Kong jest jednym z ulubionych celów turystów decydujących się na rejsy. Posiada on własny Disney Lan a także aktywne życie nocne. Hong Kong jest nie tylko oazą podatkową, lecz także ulubionym miejscem zakupów ze względu na niski kurs obowiązującej tam waluty – dolara.